Floryda – Park Narodowy Everglades

Floryda – Park Narodowy Everglades

Dzika przyroda na Florydzie - Park Narodowy Everglades

Park Narodowy Everglades jest największym subtropikalnym obszarem w Stanach Zjednoczonych będącym pod ochroną. Opieką objęto tam jedyny w swoim rodzaju, różnorodny i bardzo wrażliwy ekosystem o powierzchni ponad 6 tyś km². Everglades jest domem dla wielu wspaniałych gatunków zwierząt, w tym najbardziej popularnych, jak aligatory, krokodyle, manaty czy pantery.

Pobyt w Everglades był fascynującym doświadczeniem. Podziwialiśmy dziką przyrodę, jednocześnie czując przed nią respekt. Zdecydowaliśmy się również nocować pod namiotem na prawdziwym amerykańskim campingu.

Kiedy odwiedzić park?

Najlepszym okresem na pobyt w Everglades jest pora sucha, czyli od grudnia do kwietnia. Ilość opadów jest niska i panuje przyjemna temperatura. Dodatkowym atutem tego okresu jest umiarkowana ilość komarów.

Everglades National Park
Droga prowadząca do Anhinga Trail, Everglades National Park

Jak zwiedzać Everglades?

1. Dojazd i wstęp do parku

Najłatwiej i najtaniej jest zwiedzać park na własną rękę, korzystając z wypożyczonego samochodu. Bezproblemowe dotarcie do celu zapewniła nam standardowa nawigacja Google Maps.

Park Narodowy Everglades posiada trzy wejścia, które położone są w różnych rejonach parku. My wybraliśmy główne znajdujące się przy Ernest F. Coe Visitor Center, do którego mieliśmy najbliżej z Miami (2h jazdy). Za wyborem tego wejścia przemówił również fakt, że w tym obrębie Everglades znajdują się najciekawsze szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. 

Wstęp do parku dla auta osobowego kosztuje 30$, bilet należy zachować, ważny jest 7 dni.

Everglades National Park
Anhinga Trail, Everglades National Park

2. Infrastruktura parku

Infrastruktura turystyczna Everglades jest niecodzienna i wynika z charakteru terenu – mokradła. Większość ścieżek tematycznych jest pętlami, mającymi maksymalnie do 2 km długości. Szlaki są zadbane i przystosowane dla niepełnosprawnych. Podczas spaceru należy poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach leśnych, bądź drewnianych kładkach. Nikt nie chce przecież stać się kolacją dla aligatora 😉 

Trasy kajakowe w Everglades to zupełnie inna bajka. Żeby coś zobaczyć, trzeba się nieźle nawiosłować. Trasy są długie, ale niezbyt wymagające, nurt jest spokojny, więc nie ma szans, żeby kajak się przewrócił.

Jeśli boicie się pływać wśród aligatorów i krokodyli, to mogę Was zapewnić, że nie ma o co się martwić. Wbrew pozorom bardzo trudno jest spotkać tego gada w bliskiej odległości. Aligatory to sprytne stworzenia, które doskonale maskują się w zaroślach i nie mają ochoty na bliższy kontakt z człowiekiem.

Everglades National Park
Krokodyl na szlaku kajakowym, Flamingo Visitor Center, Everglades National Park

Pływanie kajakiem to niepowtarzalne przeżycie, musicie spróbować tej aktywności! Oprócz aligatorów i krokodyli zobaczycie również różne gatunki ptactwa wodnego, a jeśli Wam się poszczęści to może nawet manata! Nam się udało, wynurzył swój śmieszny nos tuż obok naszego kajaka.

Wypożyczenia kajaka dla dwóch osób na 2h, to koszt około 30$.

Everglades National Park
Trasa kajakowa, Flamingo Visitor Center, Everglades National Park
Everglades National Park
Parking przy Pahayokee Overlook, Everglades National Park

Znalezienie miejsca postojowego dla auta to żaden problem, gdyż przy każdej ścieżce znajduje się duży parking. Należy zwrócić uwagę na drzewa i odpoczywające na nich sępy. Ich odchody mogą zniszczyć samochód! Przed wejściem na szlak warto zapoznać się mapą informacyjną oraz znakami ostrzegającymi przed niebezpiecznymi zwierzętami. 

Everglades zwiedza się łatwo i przyjemnie. Pokonując pieszo małe odległości, byliśmy w stanie zobaczyć wiele gatunków zwierząt i roślin. Ze względu na ogromny obszar parku odległości między atrakcjami były spore (od wejścia do parku do Flamingo Visitor Center około 60km). W związku z tym posiadanie samochodu w Everglades to warunek konieczny, żeby się po nim przemieszczać. Pracownicy parku są przesympatyczni, pomocni i bardzo oddani swojej pracy. Znają Everglades na wylot i w razie problemów, bądź niejasności bardzo chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. 

Everglades National Park
Park Narodowy Everglades, Everglades National Park

Najciekawsze miejsca w Everglades?

Anhinga Trail (długość 800m)

Zdecydowanie najciekawszy ze wszystkich szlaków pieszych, na których byliśmy. Trasa wiedzie częściowo po drewnianych kładkach znajdujących się nad mokradłami. Pod stopami mogliśmy obserwować przepływające aligatory, a w zaroślach wodne ptactwo. Na drewnianych balustradach siadają m.in. czaple, wężówki i pozwalają fotografować się z bliskiej odległości. Trasa, mimo że krótka, zapewniła nam moc wrażeń. Nigdzie indziej nie udało nam się zobaczyć tylu gatunków zwierząt. Nieocenionym pomocnikiem w obserwacji okazała się lornetka, koniecznie weźcie ją ze sobą!

Anhinga
Wężówka amerykańska - Anhinga anhinga - Anhinga, snakebird, darter, Park Narodowy Everglades
Anhinga
Wężówka amerykańska - Anhinga anhinga - Anhinga, snakebird, darter, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Aligator amerykański - Alligator mississippiensis - American alligator, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Czapla zielona - Butorides virescens - Green heron, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Czapla modra - Ardea herodias - Great blue heron, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Czapla modra - Ardea herodias - Great blue heron, Park Narodowy Everglades

Gumbo Limbo Trail (600m)

Znajduje się tuż obok Anhinga Trail. Ten krótki, edukacyjny szlak pieszy, umożliwia obserwację specyficznej dla Florydy flory i fauny. Podążając trasą warto jest zapoznać się z tablicami informacyjnymi, które opisuję mijane po drodze gatunki drzew. Bądźcie czujni i wypatrujcie w zaroślach, nam udało się zaobserwować żerujące wodne żółwie.

Turtle
Pseudemys nelsoni, Everglades National Park, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Gumbo Limbo Trail, Everglades National Park

Mahogany Hammock Trail (800 m)

Kolejna trasa jest zupełnie inna od pozostałych. Drewniana kładka prowadzi przez gęstwinę drzew, które zapewniają cień i ciszę. Na gałęzi starego drzewa udało nam się zaobserwować piękną sowę. Siedziała dostojnie tuż nad naszymi głowami, czujnie nas obserwując.

Owl
Puszczyk kreskowany - Strix varia - Barred owl

Pahayokee Overlook (260 m)

Ścieżka prowadzi przez otwarty teren do punktu widokowego. Podziwiać tam można ciągnące się po horyzont mokradła.

Everglades National Park
Pahayokee Overlook, Everglades National Park
Everglades National Park
Pahayokee Overlook, Everglades National Park

Eco Pond Trail (800 m)

Będąc w pobliżu Flamingo Visitor Center koniecznie trzeba wybrać się na spacer dookoła stawu. Otwarta przestrzeń i woda to doskonała możliwość do obserwacji licznych gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia może uda Wam się zobaczyć stada flamingów.

Everglades National Park
Czapla śnieżna - Egretta thula - Snowy egret, Park Narodowy Everglades
Everglades National Park
Sępnik różowogłowy - Cathartes aura - Turkey vulture, Park Narodowy Everglades

Flamingo Visitor Center

Punkt informacyjny położony jest tuż obok przystani, która oferuje wynajem kajaków i organizuje wycieczki statkiem po bagnach. Będąc na miejscu warto wybrać się na spacer wzdłuż nabrzeża. Jeśli zmęczy Was upał, to w sklepie i barze kupicie zimnie napoje i jedzenie. Bądźcie czujni i obserwujcie przystań. Woda jest tutaj cieplejsza niż w zatoce i przyciąga manaty.

Everglades National Park
Zachód słońca, Flamingo Campground, Everglades National Park

Camping w Parku Narodowym Everglades

Planując kilkudniowy pobyt w Everglades warto skorzystać z noclegu pod gołym niebem. Wiem, że spanie pod namiotem nie należy do najbardziej komfortowych form odpoczynku, ale naprawdę warto się przełamać. Ja również miałam pewnie opory, ale pomyślałam, że nocleg w 5* hotelu to żaden wyczyn, a camping w Parku Narodowym Everglades w USA to wyzwanie i przygoda.

Dodatkowym atutem pozostania na noc w parku, jest fakt bycia stale na miejscu. Podróżowanie codziennie do hotelu, poza Everglades, może być męczące i zajmować za dużo czasu. Kolejny plus nocowania na campingu przemówi do osób, które mają ograniczony budżet, doba kosztuj jedynie 20$. Oczywiście uważam, że najważniejsze są wspomnienia i doświadczenia, które zostają z nami na zawsze i są bezcenne 🙂

Everglades National Park
Flamingo Campground, Everglades National Park

Organizacja campingu w Everglades

Park Narodowy Everglades posiada dwa dobrze zorganizowane campingi Long Pine Key i Flamingo. Na obu biwakowaliśmy i możemy je z czystym sumieniem polecić. Znajdują się one na drodze prowadzącej z Ernest F. Coe Visitor Center. Rezerwację miejsca noclegowego można dokonać przez oficjalną stronę internetową.

Każdy z campingów w Everglades posiada toalety i prysznice z ciepłą wodą. W cenie pobytu otrzymujemy miejsce parkingowe dla samochodu/campera, bardzo dużą przestrzeń na rozbicie namiotu, oraz palenisko wraz z ławką i stołem, na co najmniej 8 osób. Dostęp do wody pitnej jest nieograniczony – specjalne pitniki. Zarezerwowaliśmy stanowisko przeznaczone dla camperów, które są lepiej położone i trochę droższe od miejsca na polu namiotowym.

Camping Long Pine Key

Camping Long Pine Key położony jest w środku lasu, przy małym jeziorze. Nie ma przy nim baru, ani sklepu. Za to oferuje spokój i śpiew ptaków. Na tym campingu ilość komarów była umiarkowana i pojawiały się tylko po zachodzie słońca, a kiedy robiło się chłodniej znikały. Camping ten znajduje się blisko szlaków pieszych.

Camping Flamingo

Camping Flamingo położony jest nad Zatoką Meksykańską, blisko przystani, w której można wypożyczyć kajaki lub skorzystać z wycieczki łodzią. Tam też znajduje się sklep i mały bar, w którym można kupić robione na miejscu kanapki. W pobliżu przystani znajduje się centrum informacyjne, w którym przemili pracownicy parku odpowiedzą na każde Wasze pytanie. Od campingu do przystani prowadzi szlak pieszy wzdłuż morza. Nasze miejsce campingowe znajdowało się pod ogromnym drzewem, na którym Rybołowów zwyczajny miał swoje gniazdo. Ten piękny i dostojny ptak jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową, ale corocznie odnotowuje się spadek liczebności jego polskiej populacji. Tym bardziej cieszyło nas jego towarzystwo i możliwość obserwacji. 
Osprey
Rybołów zwyczajny - Pandion haliaetus - Western osprey
Osprey
Rybołów zwyczajny - Pandion haliaetus - Western osprey

Oprócz Rybołowa w okolicy namiotu nieustannie kręciły się sępy, których wygląd trochę mnie przerażał. Okazały się zupełnie nieszkodliwe. Pamiętajcie jednak, żeby nie zostawiać jedzenia w dostępnym dla nich miejscu, są wszystkożerne i wytropią każdy kąsek.

Everglades National Park
Sępnik czarny - Coragyps atratus - Black vulture
Everglades National Park
Sępnik czarny - Coragyps atratus - Black vulture

Niestety na tym campingu ilość komarów była zatrważająca. O ile w dzień dało się przeżyć, to wieczorem i w nocy te krwiopijne babska strasznie nam dokuczały. Gdyby nie Mugga, z najwyższym stężeniem DEET, to pewnie nie pisałabym tego wpisu ;). Pamiętajcie żeby zabrać ją ze sobą!

Jeśli chodzi o przygotowanie do campingu to namiot, maty i śpiwory przywieźliśmy z Polski, a resztę potrzebnych rzeczy kupiliśmy w Walmarcie. Ceny nie odbiegały znacznie od tych w Polsce.

Na koniec dodam, że pobyt na campingu, to dodatkowo szansa na poznanie amerykańskiej kultury biwakowania. Obywatele USA lubią nie tylko duże auta. Campery, które widzieliśmy, przypominały luksusowe autobusy wycieczkowe, które ledwo mieściły się na miejscu campingowym. Podróżowanie w ten sposób to coś więcej niż hobby, to styl życia.

Everglades National Park
Flamingo Campground, Everglades National Park

Jeśli podobał Wam się nasz wpis Floryda – Park Narodowy Everglades to dajcie nam dużego lika 🙂 Obserwujcie nasze profile na Facebooku oraz Instagramie. Komentujcie i dzielcie się swoimi wrażeniami z podróży! Jeśli nie czytaliście wpisu o Miami gorąco zachęcam klik!

Everglades, Floryda, USA
Anhinga Trail, Everglades National Park

Dodaj komentarz