Nasza dwutygodniowa wyprawa do Panamy była jedną z najciekawszych i najbardziej udanych jakie dotychczas odbyliśmy. Wędrując przez lasy deszczowe mieliśmy szansę zobaczyć nie jednego, ale aż dziewięć leniwców, które wisiały tuż nad naszymi głowami. O wschodzie słońca samotnie spacerowaliśmy po plaży, a później jedliśmy pyszne śniadania słuchając szumu fal. Poznaliśmy wielu wyjątkowych ludzi, z którymi łączą nas teraz bezcenne wspomnienia. Ciężko było nam wrócić do Polski… Czy Wam też przydarzyła się podróż, z której trudno było Wam wrócić do domu?

Panama - ciekawostki i praktyczne porady
W naszym przewodniku znajdziecie wiele praktycznych porad oraz dowiecie się, dlaczego Panama jest miejscem, pod wieloma względami, nietuzinkowym.
Szczególne położenie geograficzne sprawia, że kraj ten łączy dwa kontynenty, a poprzez Kanał Panamski, również dwa oceany. Kraj ten posiada klimat tropikalny, jednocześnie znajdując się poza zasięgiem występowania huraganów. Kolejną niezwykłość tego niewielkiego państwa stanowi niezliczona ilość gatunków roślin i zwierząt. Parki narodowe zajmują blisko 25% powierzchni kraju. Panama to również doskonałe miejsce na plażowanie, zarówno na wybrzeżu Morza Karaibskiego, jak i Oceanu Spokojnego. Kraj ten jest punktem docelowym nie tylko dla turystów, ale także dla, szukających spokoju, emerytów z różnych zakątków świata.
Lot z Polski do Panamy
Jeśli ktoś z Was jest z Poznania, lub okolic, to mam dobrą wiadomość. Do Panama City lecieliśmy z Poznania! Lufthansa, jako jedyny przewoźnik, na początku 2020 roku, organizował lot z 1 przesiadką ze stolicy Wielkopolski do Panama City. Jeśli startujecie z innych polskich miast, to koniecznie sprawdźcie połączenia przewoźnika KLM.

Wiza do Panamy i kontrola paszportowa
Obywatele Polski nie potrzebują wizy żeby przebywać w Panamie (do 6 miesięcy) w celach turystycznych. Na lotnisku do kontroli paszportowej czekaliśmy w długiej kolejce. Porada praktyczna – uzbrójcie się w cierpliwość, a najlepiej jeśli od razu, po wyjściu z samolotu, przestawicie się na swobodny i powolny panamski styl życia. Jeśli wszystkie stanowiska będą otwarte to procedura przebiegnie całkiem sprawnie. Może Was zaskoczyć luźny styl bycia służby granicznej. Nas przepytywał młody chłopak, który równocześnie pokazywał na ekranie telefonu serial, który ostatnio oglądał 🙂 Co za tym idzie, zdarza się, że celnik z roztrzepania zapomni wbić pieczątkę do paszportu. Pamiętajcie, że musicie ją mieć w paszporcie w przypadku kontroli policji!

Najlepszy okres na pobyt w Panamie, czyli trochę o pogodzie
Panama posiada klimat tropikalny, co oznacza, że przez cały rok jest gorąco. Temperatura (po za górskimi szczytami) nigdy nie spada poniżej 20oC, a maksymalna temperatura (z reguły) nie przekracza 34oC. Wyróżnić można porę deszczową (maj-listopad) oraz suchą (grudzień-kwiecień). Zmiany klimatyczne, rejon oraz zróżnicowanie terenu mają wpływ na pogodę, szczególnie na ilość opadów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat polecam super stronę, z której często korzystamy planując podróże – climatestotravel.
Wynajęcie auta w Panamie. Czy warto i ile to kosztuje?
Tak, jak najbardziej warto jest wynająć auto! Panama posiada wiele pięknych zakątków, do których najłatwiej jest dojechać indywidualnym środkiem transportu. Po za tym, własny samochód to swoboda i oszczędność cennego czasu.
Ceny za wypożyczenie auta są różne, wszystko zależy od wielkości i marki. Koszt wynajmu za dobę nie jest drogi, powiedziałabym nawet, że tani, jest jeden haczyk, trzeba dokupić obowiązkowe, drogie ubezpieczenie. Za naszego sedana za 9 dni zapłaciliśmy 450 $. Koszt wynajmu w Panamie w porównaniu z wynajmem w USA wychodzi dużo drożej, ale i tak jest taniej niż w Europie. Lepiej jest zamówić auto z większym silnikiem, ze względu na górzysty krajobraz Panamy.

Jeśli dotychczas szukaliście informacji na temat wynajmu auta w Panamie, to pewnie jesteście lekko zaniepokojeni. Wiem o czym mówię, też znalazłam wiele dwuznacznych wskazówki w sieci. Uspokoję Was: nikt nas nie oszukał, nikt nie żądał ogromnej zaliczki w gotówce, nikt nie naliczył nam dodatkowej opłaty za autostrady, którymi nie jechaliśmy i na koniec, nikt nie przypisał na nasze konto starego zarysowania na karoserii. Korzystaliśmy z firmy Alamo w Panama City, oddział przy hotelu Continental. Bezproblemowo dokonaliśmy transakcja kartą kredytową, a odbiór i oddanie auta przebiegło sprawnie i bez nieprzyjemności. Polecamy!
Drogi w Panamie
Główne drogi w Panamie (autostrady i drogi ekspresowe) są w całkiem dobrym stanie, ale mimo wszystko trzeba być uważnym. Głównie dlatego, że oznakowania remontów na trasie są chaotyczne, a głębokie dziury w nawierzchni stanowią zagrożenie. Drogi między mniejszymi miejscowościami są w różnym stanie. Zależnie od rejonu Panamy mogą być zniszczone, albo w trakcie budowy. Podczas naszej podróży pokonywaliśmy dość długie odcinki szutrowej nawierzchni. Na szczęście obyło się bez uszczerbków na karoserii.

Pamiętajcie również o możliwych kontrolach drogowych. Raz czy dwa wiedzieliśmy policjanta z suszarką, dlatego dla bezpieczeństwa własnego i portfela, przestrzegajcie ograniczeń prędkości.
Obowiązująca waluta
Oficjalna waluta w Panamie to Balboa, której nazwa pochodzi od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Vasco Núñeza de Balboa. Co ciekawe, waluta Balbo istnieje tylko w postaci bilonu. W praktyce można płacić również w Dolarach Amerykańskich. Obie waluty są wymienne w stosunku 1:1. Nie musicie mieć ze sobą gotówki, panamskie bankomaty wypłacają Dolary, przy czym, niestety, naliczają prowizję.

Czy można pić wodę z kranu?
Generalnie tak. Jedyne miejsce w Panamie, gdzie sugeruje się picie wyłącznie wody butelkowanej, to rejon Bocas del Toro. My piliśmy wodę z kranu podczas naszego pobytu w Panamie, bez żadnych skutków ubocznych. Ostateczna decyzja należy do Was.
Internet w Panamie

Lista miejsc, które odwiedziliśmy w Panamie
Panama City:
- Kanał Panamski
- Casco Viejo
- Cinta Costera
- Mercado de Mariscos
- Amador Causeway
Prowincja Panama:
• Gamboa Rainforest Resort
• Park Narodowy Soberania
• Metropolian Nature Park
Los Santos
• Pedasi
• Isla Iguana
• Playa Venao
Hola Amigos - witajcie w Panama City
Panama City to miasto wielu nierówności, z jednej strony zaskakująco nowoczesne i zurbanizowane (jak na Amerykę Środkową), a z drugiej strony biedne, brudne i zniszczone.

Przekraczając granice miasta pierwsze, co przykuwa uwagę, to ogromna ilość wieżowców tworzących widowiskową panoramę. Skyline Panama City przypomina nam widoki, które podziwialiśmy w Miami. Przez wiele lat Panama była pod znacznym wpływem Stanów Zjednoczonych, co mogło nadać kierunek rozwoju stolicy tego kraju. W dzielnicach handlowych i historycznych porządku pilnują patrole policji.
Slamsy to druga strona Panama City. Biedne rewiry z opuszczonymi budynkami zniszczonymi blokami oraz walającymi się wszędzie śmieciami. Nie znając dobrze Panama City łatwo można przejście z bogatej dzielnicy do biednej (np. z historycznego Casco Viejo, do biednej Calidoni). Uważać należy szczególnie wieczorem i w nocy, kiedy przebywanie w slamsach może być niebezpieczne. Dodatkowo uprzedzam Was, patrzcie pod nogi spacerując po Panama City. Często spotykaliśmy niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne!

Ile dni warto zaplanować na pobyt stolicy?
Szukając przewodników i praktycznych porad o stolicy Panamy znalazłam blogi, które sugerowały nawet 10 dniowy pobyt w Panama City! Powiem Wam szczerze, że 3 dni, to zdecydowanie wystarczająca ilość czasu. Przebywanie w ogromnym betonowym mieście, w upale przekraczającym 30oC, jest strasznie męczące. Panama City nie ma publicznej plaży, więc nie ma szans na schłodzenie się w wodzie Pacyfiku.
Środki transportu w Panama City
Kolejnym sposobem na przemieszczanie się po Panama City jest Uber. Tani, wygodny i bezpieczny środek transportu, który szczerze polecamy. Korzystaliśmy z Ubera parę razy. Przejazd z Tocumen International Airport do centrum Panama City to koszt około 12 $. Na lotnisku dostępne jest 30 minut darmowego wifi, można się zalogować i zamówić przejazd korzystając z aplikacji. Podróż standardową taksówką, to koszt co najmniej 30$.

Nocleg w Panama City

Nocowaliśmy, między innymi, w hotelu Eurostars Panama City, który posiada basen na dachu z piękną panoramą na miasto. Hotel spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Obsługa była profesjonalna i przygotowała dla nas przestronny i wygodny pokój. Na drugi dzień mogliśmy delektować się pysznym śniadaniem serwowanym na 20 piętrze z widokiem na lasy tropikalne otaczające Panama City. Po długim locie hotel ten był idealnym miejscem na reset i pokonanie jetlagu.

Restauracje w Panama City
Café Coca Cola
Nasz przewodnik po Panamie nie mógłby istnieć bez ciekawostek kulinarnych. Koniecznie musicie odwiedzić Café Coca Cola, która znajduje się w Casco Viejo. Jest to najstarsza restauracja w Panama City i jedyna na świecie, której nazwę zaakceptowała korporacja Coca Cola.
Otwarta została w 1875 roku, do dnia dzisiejszego cieszy się wielką popularnością, szczególnie wśród lokalsów.



Wewnątrz restauracji czas jakby staną w miejscu. Stare zdjęcia na ścianach opowiadają losy Café Coca Cola i pokazują, jak niewiele zmieniło się od dnia otwarcia. Do restauracji przez lata zawitało wiele znanych osobistości, takich jak Che Guevara, Theodore Roosevelt, czy laureat Literackiej Nagrody Nobla Pablo Neruda. Café Coca Cola to nie tylko atrakcja turystyczna, ale miejsce, gdzie można spróbować smacznej i taniej lokalnej kuchni w towarzystwie panamskiej społeczności. Zdecydowanie musicie odwiedzić to miejsce!
Calicanto Trattoria - Cocina Italiana, Pizza & Cafe
Restauracja w Casco Viejo, w której można spróbować prawdziwych włoskich smaków. Jeśli nie macie pomysłu, gdzie zawitać na obiad w historycznej dzielnicy Panama City, to w Calicanto Trattoria zjecie pyszną, oryginalną włoską pizzę.

Don Alfaro w Mercado de Mariscos
Targ rybny w Panama City (Mercado de Mariscos) to kolejna kulinarna atrakcja stolicy. Ogromna przestrzeń przy nabrzeżu wynajmowana jest przez wiele małych restauracji i barów serwujących świeże ryby i owoce morza.

Atrakcje w Panama City - co warto zobaczyć
Kanał Panamski (Panama Canal)
Miejsce którego nie trzeba przedstawiać, ani tym bardziej nie można go pominąć przyjeżdżając do Panama City. Oczywiście mam na myśli Kanał Panamski, który jest drogą na skróty między Oceanem Atlantycki, a Spokojnym i liczy sobie ponad 100 lat (otwarty w roku 1914).

Spotkaliśmy Norwega, który opowiedział nam o swoich podróżniczych planach. Zamierzał przepłynąć niedużą łodzią przez Kanał Panamski, kierując się dalej na Wyspy Galapagos. Powiedział nam, że pokonanie 80 km Kanału Panamskiego zajmie mu parę dni, ze względu na dość długi czas oczekiwania na pozwolenie. Może to wynikać z fakty, że każdego dnia kanał przepływa od 35 do 40 statków, a kolejki chętnych są bardzo długie. Opłata za wpłynięcie do Kanału Panamskiego zależna jest od wielkości statku i ilości przewożonego towaru, może osiągnąć nawet 1.000.000$.

Więcej o historii Kanału Panamskiego dowiecie się odwiedzając Miraflores Visitor Center. Jeśli chcecie tylko zobaczyć Kanał Panamski z góry, możecie skorzystać z balkonów w restauracji Atlantic & Pacific Co. Restaurant, która znajduje się w tym samym budynku, co punkt informacyjny. W kasie biletowej należy pobrać darmową kartę wstępu do restauracji, bez niej nie zostaniecie wpuszczeni do obiektu.
Casco Viejo (Casco Antiguo)
Casco Viejo jest historyczną i najbardziej malowniczą dzielnicą Panama City. W 1997 roku znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Casco Viejo powoli odradza się i wraca do świetności. Stare, zniszczone kamienice stopniowo poddawane są renowacjom. Architekci pilnują, żeby Casco Viejo zachowało swój nietuzinkowy, kolonialnym styl.
Pomimo podjętych prac remontowych w Casco Antiguo nadal przeważają zrujnowane i opuszczone budynki, oraz ogólny bałagan i brud. Prawdziwe oblicze tej dzielnicy wywołało w nas mieszane uczucia. Mimo wszystko spacer po wąskich zaułkach Casco Viejo, to dobry sposób na spędzenie czasu w Panama City. Polecamy zatrzymać się na drinka z lokalnym rumem w jednym z licznych barów, a jako pamiątkę kupić panamski kapelusz.




Cinta Costera
Cinta Costera to nadmorski bulwar, idealne miejsce na codzienny trening, spacer z rodziną, czy romantyczne spotkanie. Cinta Costera składa się z paru odcinków o łącznej długości około 8 km, przebiega wzdłuż wybrzeża, od Punta Paitilla do El Chorrillo.

Cinta Costera otoczona jest zadbanymi terenami zielonymi, które są regularnie podlewane i sprzątane. Niestety widok na brzegu zatoki zasmuca i przeraża, gdyż przypływy i odpływy Pacyfiku pozostawiają tam zatrważające ilości śmieci, co widać na zdjęciach!


Bulwar posiada parę wspaniałych punktów widokowych oraz popularny kolorowy napis PANAMA Parador Fotografico, przy którym zrobienie zdjęcia jest obowiązkowe. Wzdłuż trasy stoją budki z jedzeniem i napojami. Za 1 $ dla ochłody można kupić „lody”, które są niczym innym jak zamarznięta bryłą lodu, zeskrobaną do kubeczka i zalaną słodkim syropem. Mieszkańcy Panamy się tym zajadają.


Budzącym kontrowersje odcinkiem Cinta Costera jest fragment zbudowanej nad wodą drogi otaczającej Casco Viejo. Pomysł na jej konstrukcję był kontrowersyjny i nie był dobrze przyjęta przez UNESCO, które groziło wypisaniem dzielnicy ze swojej listy. Na szczęście tak się nie stało. Wzdłuż drogi ciągnie się dalsza część bulwaru, można tam podziwiać Casco Viejo z zupełnie innej perspektywy.

Metropolian Nature Park
Rzut beretem od centrum Panama City (5km) znajduje się niesamowity Metropolian Nature Park. Koniecznie musicie go odwiedzić będąc w stolicy Panamy. Więcej informacji na ten temat i wspaniałych zdjęć uśmiechniętych leniwców znajdziecie w kolejnym poście, który już wkrótce będzie na blogu.
Mam nadzieję, że nasz przewodnik po Panama City będzie dla Was pomocny. Czekamy na Wasze komentarze! Zapraszamy na nasz profil na Facebooku i Instagramie 🙂 Jeśli interesują Was podróże po Europie, to koniecznie zobaczcie naszą wyprawę do Słowenii i Chorwacji