Chorwacja – Park Narodowy Jezior Plitwickich

Chorwacja – Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Odwiedzenie go było jednym z naszych podróżniczych marzeń. Kiedy dotarliśmy do celu towarzyszyła nam pewna doza niepewności. Czy rzeczywistość dorówna oczekiwaniom? Ostatecznie było lepiej niż sobie wyobrażaliśmy. Jeziora Plitwickie to arcydzieło natury. Turkusowe, krystalicznie jeziora, niezliczona ilość strumieni oraz widowiskowe wodospady. Jest to miejsce niepowtarzalne, które koniecznie trzeba zobaczyć!

IMGP2911
Jeziora Plitwickie

Kilka informacji ogólnych o Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie to najstarszy i największy park narodowy Chorwacji. Powstał w roku 1949, a w 1979 r. trafił na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia parku sięga 300 km². Największą atrakcję stanowią kaskadowe jeziora zasilane licznymi potokami. Park może się poszczycić 16 dużymi jeziorami i kilkoma małymi, oraz ponad 90 wodospadami. Kompleks jezior stanowi zaledwie 1% całej powierzchni parku, pozostały obszar to tereny górskie z licznymi szlakami trekkingowymi.

IMGP2947
Jeziora Plitwickie

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich?

Rezerwat otwarty jest dla turystów przez cały rok. Nasz pobyt przypadł na drugą połowę sierpnia. Minusem tego terminu były wysokie ceny biletów (250 HRK od osoby czyli około 145 zł) oraz ogromna ilość odwiedzających. Plusem natomiast piękna pogoda, z dużą ilością słońca, dzięki któremu kolory otaczającej nas zewsząd wody były powalające.
O każdej porze roku przyroda chorwackich jezior jest warta poznania. Sezon niski przypada na wczesną wiosnę i jesień. Ceny biletów są wtedy najniższe, a ilość turystów jest niewielka. Na stronie parku wstawiane są specjalne alerty informujące o tym, które szlaki są w danym okresie czynne, oraz do którego wejścia parku należy się kierować.

Jeziora Plitwickie

Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich ?

Korzystając z oficjalnej strony parku, można w bardzo łatwy sposób zaplanować swoją wycieczkę. Park oferuje osiem programów wycieczkowych. My wybraliśmy najdłuższy. Mieliśmy tylko jeden dzień na poznanie parku, więc chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej. Przy kasie biletowej dostępne są darmowe mapki, na których znajdują się wyznaczone szlaki. Na terenie Jezior Plitwickich odwiedzający mogą poruszać się tylko po specjalnie wyznaczonych trasach. Poruszanie po parku ułatwiają elektryczne łodzie, oraz busy. Należy zachować bilet wstępu, gdyż pracownicy parku sprawdzają go każdorazowo przed wejściem na łódź.

IMGP2941
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Co zrobić żeby uniknąć tłumów w Parku Narodowym Jezior Plitwickich?

Myślę, że w miejscu takim jak Jeziora Plitwickie bardzo trudno jest znaleźć się sam na sam z przyrodą. W szczycie sezonu jest to prawie niemożliwe. Czytając opinie w internecie dowiedziałam się, że oczekiwanie w kolejce do kasy może trwać nawet 2 godziny, tak samo jak wyjazd z parkingu. Nam udało się uniknąć przykrych sytuacji dzięki trzem prostym krokom:

  1. Wybraliśmy wejście numer 2. Jest tam mniej ludzi, niż przy wejściu numer 1. Tłumaczyć to można tym, że wejście nr 1 znajduje się najbliżej Wielkiego Wodospadu (Veliki Slap) – „głównej atrakcji” parku.
  2. Wstaliśmy wcześnie rano. Przyjechaliśmy na miejsce 20 min przed otwarciem kas (godz. 06:40). Pozwoliło nam to uniknąć problemów z parkowaniem, a zakup biletów zajął 10 min.
  3. Zwiedzanie parku zaczęliśmy od Górnych Jezior. Od wejścia do parku należy kierować się na przystanek P1, z którego odpływa łódka na drugi brzeg Jeziora Kozjak, czyli P2. Dalej należy kierować się na ścieżkę prowadzącą w kierunku Jeziora Gradnisko i dalej kontynuować szlak według wskazówek na mapie. Uważam tę część parku za najpiękniejszą i najciekawszą. Miałam wrażenie, że większość osób wybrało kierunek przeciwny, w stronę Dolnych Jezior (przystanek P3). Takie rozwiązanie dało nam szansę na spokojny spacer bez tłumów.
IMGP3046
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
IMGP3079
Jeziora Plitwickie,Chorwacja

Punkt widokowy

Większość szlaków prowadzi wśród jezior i strumyków. Warto jest zboczyć z głównej trasy i zawędrować pod górę, gdzie znajdują się dwa punkty widokowe. Będziecie mogli podziwiać jeziora i wodospady z zupełnie innej perspektywy.

IMGP2966
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
IMGP3089
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
IMGP3093
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Gdzie zjeść?

Całodniowy spacer po Jeziorach Plitwickich wymaga sporego nakładu energii. Warto przygotować się na to i wziąć ze sobą prowiant, a przede wszystkim wodę. Na terenie parku znajdują się miejsca piknikowe oraz punkty gastronomiczne. Bary oferują jedzenie typu fast food, oraz zimne i ciepłe napoje.

IMGP3062
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Nocleg

Okolica Jezior Plitwickich ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową, zatem jest w czym wybierać. Zwolennicy spania pod namiotem mogą skorzystać z darmowych campingów, które udostępniane są na posesjach mieszkańców okolicznych wiosek. Jadąc autem musicie szukać znaków „FREE CAMPING”.

Nam udało się znaleźć bardzo fajny nocleg w Guest house Kod babe we wsi Vrelo Koreničko. Pokój mimo swojej niskiej ceny spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Właściciele byli przemili i pomocni. Od wejścia do parku dzieliło nas jakieś 20 min jazdy autem. Zmęczeni całodniową wycieczką nie musieliśmy szukać miejsca na obiad. 200 m od naszego pensjonatu znajdował się hotel Villa Angy z bardzo dobra restauracją serwująca pyszne chorwackie potrawy.

IMGP3050
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Mamy nadzieję, że nasz wpis skłoni Was to podróży do Chorwacji, a nasze porady będą pomocne w planowaniu wycieczki. Zachęcamy do komentowania, zadawania pytań, lub podzielenia się z nami Waszymi przeżyciami. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym przewodnikiem po Słowenii.

IMGP3068
Veliki Slap, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
IMGP3006
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chrowacja

Dodaj komentarz